10 největších jezer Evropy

Na evropském kontinentu najdeme spousty krásných jezer. Podívejte se s námi na 10 největších!

Facebooktwittergoogle_plus
Ladožské jezero v Karélii

Ladožské jezero v Karélii (foto: vitaly.repin)

 

1. Ladožské jezero (Rusko)

Největší jezero Evropy a 15. největší jezero světa se nachází na severozápadě Ruska poblíž Petrohradu v oblasti Karélie. Na jezeře je celkem 660 ostrovů a se svou rozlohou 17 700 km2 je jen o něco menší, než celé Slovinsko!

2. Oněžské jezero (Rusko)

Oněžské jezero se nachází jen asi 100 km východně od Ladožského jezera. Na jezeře je 1 650 ostrůvků a vtéká do něj 58 řek. Za zmínku stojí malý ostrov Kiži, který je díky dvěma dřevěných ortodoxním kostelům a zvonici z 18. století zapsán na seznamu UNESCO. Starší kostel Proměnění Páně z roku 1714 je pak pozoruhodný tím, že na jeho stavbu nebyl použit ani jediný hřebík.

3. Vänern (Švédsko)

Jezero Vänern je největším švédským jezerem, třetím největším jezerem v Evropě a největší zásobárnou pitné vody v celé Evropě. Nachází se na jihozápadě Švédska. Ve vodách jezera Vänern byli chyceni největší lososi na světě s váhou i více než 20 kilogramů.

Švédský Vänern je třetí největší v Evropě

Švédský Vänern je třetí největší v Evropě (foto: sebilden)

4. Saimaa (Finsko)

Největší finské jezero Saimaa má rozlohu 4 377 km2 a je díky spoustě ostrůvků a kanálů rozděleno na mnoho částí, z nichž každá má dokonce vlastní jméno. Jezero Saimaa je jediným místem na světě, kde se vyskytuje ohrožený druh tuleňů kroužkovaných (Pusa hispida saimensis).

5. Čudsko-pskovské jezero (Estonsko,Rusko)

Čudsko-pskovské jezero, jinak též nazývané Peipus se nachází na hranici Estonska a Ruska. Jde o pozůstatek vodní plochy, která se zde nacházela už v době ledové a která se skládá ze tří částí – Čudského, Pskovského a Teplého jezera.


6. Vättern (Švédsko)

Druhé největší jezero Švédska se s rozlohou 1 893 km2 nachází na jihu země asi 50 km od většího jezera Vänern. Jeho jméno je odvozeno ze starošvédského slova vaetur – voda. Každoročně se zde pořádá známý cyklistický závod Väternrundan. Účastníci vyráží každý červen z města Motala na okruh okolo jezera dlouhý 300 km. Závod se jezdí už od roku 1966 a loni se ho zúčastnilo neuvěřitelných 19 452 startujících!

7. Bílé jezero (Rusko)

Bílé jezero se nachází asi 100 km jihovýchodně od Oněžského jezera. Se svou plochou 1 290 km2 je jezero velké přibližně jako celé Faerské ostrovy.

8. IJsselmeer (Nizozemsko)

Jezero IJsselmeer se nachází na severovýchod od města Amsterdam. Bylo uměle vytvořeno v roce 1932 a je největším jezerem Nizozemska a celé Západní Evropy. Jeho průměrná hloubka je pouze mezi 5 a 6 metry. V současnosti slouží jako zásobárna pitné vody ale také jako oblíbené místo aktivního odpočinku.

9. Mälaren (Švédsko)

Třetí švédské jezero v desítce největších v Evropě se nachází kousek od hlavního města Stockholmu. Od východu na západ je dlouhé přibližně 120 km. Na ostrovech Björkö a Adelsö se nacházejí archeologická naleziště Birka a Hovgården, pozůstatky osídlení z doby vikingů. Od roku 1993 jsou obě místa zapsána na seznamu UNESCO.

Pozůstatky vikingského osídlení v Hovgårdenu (foto: N Stjerna)

Pozůstatky vikingského osídlení v Hovgårdenu (foto: N Stjerna)

10. Päijänne (Finsko)

Druhé největší jezero Finska Päijänne je s maximální hloubkou 95,3 m zároveň nejhlubším finským jezerem. Plocha jezera je poseta tisíci ostrovy a Päijänne je velice oblíbenou destinací rybářů. Na jihu jezera se rozkládá stejnojmenný národní park Päijänne, který nabízí skvělé možnosti jedno i vícedenních výletů po krásných a opuštěných písčitých březích jezera.

 


 

Facebooktwittergoogle_plus
Ohodnoťte tento článek:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

 

Nově také na Facebooku!

Líbí se Vám naše stránky? Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!