Čína chce postavit železniční tunel pod Mount Everestem

Čínská vláda plánuje prodloužit vlakové spojení až k Nepálu. Železnice možná povede pod nejvyšší horou světa.

Facebooktwittergoogle_plus
Železniční tunel by měl vést pod nejvyšší horou světa (foto: Göran Höglund (Kartläsarn))

Železniční tunel by měl vést pod nejvyšší horou světa (foto: Göran Höglund (Kartläsarn))

 

Čínská státní média informovala o vládním plánu na prodloužení Čchingchajsko-tibetské železnice až k čínsko-nepálským hranicím. Projekt by měl být podle informací připravován na žádost nepálské strany a měl by do budoucna pomoci rozvoji obchodu a turismu mezi těmito dvěma zeměmi a přinést jim nové možnosti spolupráce.

Podle Losanga Jamcana, zástupce Tibetské autonomní oblasti, plánuje Čína do roku 2020 prodloužit stávající železnici (která nyní končí v tibetském městě Žikace) o 540 km až do města Kerung, nejbližšího čínského města u nepálských hranic a nedávno otevřeného hraničního obchodního bodu. Čína pak dokonce mluví o možnosti prodloužit trať až do nepálského hlavního města Káthmándú a dále.

Tunel pod Mount Everestem

Stavba nové části železnice bude provázena velkými technickými obtížemi. Výškové změny v terénu jsou po celé délce plánované trati značné. Čínští inženýři dokonce mluví o tom, že bude pravděpodobně nutné trať vést pod Mount Everestem, nejvyšší horou na Zemi. Pod touto velehorou tak možná vznikne soustava několika dlouhých tunelů.

Čchingchajsko-tibetská železnice

Trať Golmud-Lhasa (známá jako Čchingchajsko-tibetská železnice) byla slavnostně otevřena 1. června 2006 a spojuje hlavní město Tibeské autonomní oblasti, Lhasu, se zbytkem Čínské lidové republiky. Celá trať je dlouhá 1 142 km s nejvyšším bodem ve výšce 5 068 m. n m. (Thang-la). Na trase je celkem 44 stanic, z toho 9 vyhlídkových.

Čína počítá do budoucna s dalším rozšířením této trati, 15. srpna 2014 bylo slavnostně otevřeno první prodloužení trati, které spojilo Lhasu s druhým největším tibetským městem Žikace.

 

 

Zdroj: China Daily

Facebooktwittergoogle_plus
Ohodnoťte tento článek:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

 

Nově také na Facebooku!

Líbí se Vám naše stránky? Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!