Čína spouští v Tibetu nový vlakový spoj

V sobotu 16. srpna vyjela první vlaková souprava na nově spuštěné trase mezi městy Lhasa a Žikace v Tibetské autonomní oblasti.

Facebooktwittergoogle_plus
Spuštění trati vyvolalo nové obavy exilové vlády. Ilustrační foto (autor: Kris Krug)

Spuštění trati vyvolalo nové obavy exilové vlády. Ilustrační foto (autor: Kris Krug)

 

Celková délka trati je 253 km a byla slavnostně otevřena 15. srpna po téměř čtyřech letech výstavby. Celá vlaková trať leží v nadmořské výšce 3 600 – 4 000 m. n m. a je navržena pro maximální provozní rychlost 120 km/h. Díky složitému terénu bylo na trati vybudováno celkem 116 mostů a 29 tunelů, které dohromady představují přibližně 45 % celé délky trati.

Trať, která stála přibližně 2,1 miliardy dolarů, zkrátí podle serveru China Daily cestovní dobu mezi hlavním městem Lhasa a druhým největším městem Žikace z 5 hodin na 2 hodiny. Cestující se navíc budou moci vyhnout nebezpečné silnici 318, na které docházelo k velice častým smrtelným nehodám. Tato trať je pokračování trati z Pekingu do Lhasy, která byla otevřena v roce 2006. Do budoucna počítá Čína s dalším prodloužením této linky až k hranicím s Indií, Bhútánem a Nepálem a také s napojením na mezinárodní železniční síť.

Žikace je hlavním poutním místem tibetských buddhistů, otevření této trati znovu obnovilo obavy o zachování kulturního bohatství Tibetu a rozproudilo debaty o obchodních ambicích Číny v tomto regionu. Díky této trati bude totiž možné zvýšit těžbu bohatých nerostných surovin, které se v této oblasti nacházejí. Tibetská exilová vláda se zároveň obává velkého přílivu čínských migrantů do regionu.

Informace o vlakových spojích mezi Čínou a Tibetem včetně ceny dopravy naleznete na stránkách China Tibet Train.

 

Zdroj: China Daily

Facebooktwittergoogle_plus
Ohodnoťte tento článek:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

 

Nově také na Facebooku!

Líbí se Vám naše stránky? Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!