Egypt chce postavit nové hlavní město pro 7 milionů lidí

Egypt na víkendové ekonomické konferenci odhalil plány na stavbu nového hlavního města.

Facebooktwittergoogle_plus
Současná podoba Káhiry je dlouhodobě neudržitelná (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

Současná podoba Káhiry je dlouhodobě neudržitelná (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

 

Zástupci egyptské vlády představili na víkendové ekonomické konferenci Egypt Economic Development Conference, která se konala v letovisku Šarm aš-Šajch, plán na vybudování nového hlavního města. To by mělo být během 5 – 7 let postaveno na východ od současného hlavního města Káhiry. Jeho situace je dlouhodobě neudržitelná, v Káhiře a přilehlém okolí v současnosti žije 18 milionů obyvatel a očekává se, že do roku 2050 se jejich počet zvýší až na 50 milionů. Město se vinou špatné infrastruktury potýká s obrovskými dopravními problémy a také s velmi silným smogem.

Solární farma a letiště větší než Heathrow

Ambice nově představeného projektu jsou vysoké. Nové hlavní město by mělo zabírat plochu zhruba 700 km2 a domov by zde mělo najít až 7 milionů obyvatel. Mělo by se stát také centrem egyptské vlády a zahraničních ambasád. Projekt počítá s výstavbou 40 000 hotelových pokojů, téměř 2 000 škol a 18 nemocnic. Současně má být u města vybudována obrovská solární farma (o rozloze přibližně 90 km2) a chytrý systém filtrace vody, město se tak chce prezentovat jako ekologicky udržitelné. Kromě toho se počítá také s výstavbou úplně nového mezinárodního letiště, které má být větší než londýnský Heathrow. Celé město pak má být propojeno 9 600 km dlouhou sítí nových silnic a 10 000 km ulic, tříd a promenád, díky kterým bude nové město pro chodce daleko přátelštější než Káhira. Název ani přesné umístění nového hlavního města zatím nebylo oznámeno.

Nová podoba Káhiry (foto: The Capital Cairo)

Návrh podoby nového hlavního města (foto: The Capital Cairo)

 

Investice ve výši 45 miliard dolarů

Ministr Mostafa Madbouly uvedl, že celý projekt by měl stát přibližně 45 miliard dolarů. Finančně by jej měl zajistit investiční fond Capital City Partners ze Spojených arabských emirátů, který vlastní Mohamed Alabbar. Ten financoval například stavbu nejvyššího mrakodrapu světa Burdž Chalífa, který stojí v Dubaji. Díky tomuto projektu egypt očekává vytvoření až 1,7 milionů pracovních míst a silné oživení místní ekonomiky.

 

Egypt není jediným státem, který plánuje přesunout své hlavní město. Například Myanmar (Barma) přesunul v roce 2003 hlavní město z Rangúnu do Naypyidawu, v roce 1997 přesunul Kazachstán hlavní město z Alma Aty do Astany nebo například Brazílie nechala v 60. letech vybudovat nové hlavní město Brasília jako náhradu za Rio de Janeiro.

 

Zdroj: The Capital Cairo, Egypt Economic Development Conference

Facebooktwittergoogle_plus
Ohodnoťte tento článek:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

 

Nově také na Facebooku!

Líbí se Vám naše stránky? Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!