Kambodža: 5 míst, která musíte navštívit

Kambodža je zemí, kterou ještě zcela neovládl turismus. A my vám poradíme, kam se podívat!

Facebooktwittergoogle_plus

 

Historie rezidence krále Kambodže sahá až do 15. století

Historie rezidence krále Kambodže sahá až do 15. století

1. Královský palác v Phnom Penh

Nahlédněte do rezidence krále Kambodže. Palác v současné podobě funguje od roku 1866. Historie místa ale sahá až do roku 1434, kdy na stejném místě stála citadela. Celý komplex tvoří několik historických budov. Síň Blesku se nachází na levé straně a zaujme vás pohledem na 59 metrů vysokou věž. Tato budova se využívá ke korunovacím, oficiálním oslavám a audiencím. Dále zde můžete vidět Napoleónovu vilu, budovu královského pokladu a Stříbrnou pagodu. Královský palác byl vybudován dvakrát. Poprvé v roce 1434 a podruhé v roce 1866 do podoby, ve které ho můžeme vidět dnes.

2. Angkor Vat, symbol Kambodže

Angkor Vat je symbolem Kambodži

Angkor Vat je symbolem Kambodže

Díky vodnímu příkopu ho nepohltila divoká džungle, stal se symbolem Kambodže a můžete ho vidět i na její státní vlajce. Angkor Vat zůstal jediným významným náboženským místem od svého založení – nejprve hinduistickým a následně buddhistickým. Stavba chrámu sahá do 12. století a původně byl zasvěcen bohu Višnuovi. Chrám je nyní vyhledávaným turistickým místem, a díky příjmům z turismu zde probíhají rozsáhlé restaurátorské práce. Při leteckém pohledu si můžete všimnou pěti věží rozestavených do tvaru pětky na hrací kostce.

3. Temné období a vláda Rudých Khmérů

Takzvaný Killing tree připomíná hrůzy vlády Rudých kmérů

Takzvaný Killing tree připomíná hrůzy vlády Rudých Khmérů

Kambodža si s sebou nese stále vzpomínky na období let 1975-1979, kdy byla pod vládou Rudých Khmérů v čele s Pol Potem. Úmyslné vyhlazování vlastního národa připomíná věznice S-21 Tuol Sleng v Phnom Penhu hlavním městě Kambodži. V tomto období byla pracovní docházka i 16 hodin denně. Jakákoliv odlišnost od udaného režimu nebo známka inteligence byla trestána bolestivou smrtí. Poprava kulkou byla po delší době příliš nákladná, a tak docházelo k pohřbení zaživa, ubití bambusovou holí nebo podříznutí palmovým listem. Vláda Rudých Khmérů byla ukončena obsazením Kambodži vietnamskými vojsky roku 1979. Za děsivé zločiny nebyl nikdo potrestán. Pol Pot zemřel až v roce 1998 a mnoho členů Rudých Khmérů žije dál ve svých vesnicích, do kterých se vrátili jen několik let po ukončení hrůzovlády.

4. Ostrov s překvapením nese jméno Koh ta Kiev

V chýši v džungli vás čeká překvapení - palírna absintu

V chýši v džungli vás čeká překvapení – palírna absintu

Klidný ostrov vám dá šanci nahlédnout do nedotčené džungle. Místo je domovem mnoha živočichů, od velkých pavouků po jedovaté hady. Když překonáte strach z neznáma a vydáte se do jeho středu, překvapí vás bambusová chýška. A co vás čeká v ní? Něco, co byste rozhodně nečekali. Palírna místního absintu! Před vámi se objeví nápis Distillery a vy můžete ochutnat jedinečný alkohol. O kousek dál můžete vyrazit na ostrov Koh Rong, který už je více turistický, ale také stojí za návštěvu.

5. Jezero Tonlé Sáp a plovoucí vesničky

Tonlé Sáp je největší jezero jihovýchodní Asie

Tonlé Sáp je největší jezero jihovýchodní Asie

Největší jezero v jihovýchodní Asii, které je v češtině označováno jako „řeka s neslanou vodou“. Při návštěvě tohoto místa se dostanete do vesničky, ve které obyvatelé opravdu přizpůsobili svůj život okolí. Malé chatrče jsou stavěny na plovoucích základech a k sousední chatrči jsou přivázány lanem. Proč plovoucí chatrče? Vesnička se nachází na jezeře, které během období dešťů několikanásobně zvětší svůj objem. Jezero je bohaté na lov ryb a obyvatelé tu chovají i krokodýly na kůži. Pro odvážné je tu k nákupu místní pálenka s kobrou nebo škorpionem.

 


Praktické informace

Víza

Občané ČR potřebují ke vstupu do Kambodže vízum a také pas platný minimálně 6 měsíců ode dne vstupu do země. Turistické vízum na 30 dní (s možností prodloužení o 1 měsíc) je možné získat po příletu na všech mezinárodních letištích (Phnompenh, Siem Reap a Sihanoukville) a na všech pozemních mezinárodních přechodech. Cena víza je 30 dolarů.

Vízum je možné vyřídit také on-line na adrese http://www.evisa.gov.kh/ za cenu 37 dolarů, nebo na kterémkoliv zastupitelském úřadě Kambodžského království v zahraničí.

Aktuální informace o vízech najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Doprava

Hlavní mezinárodní letiště v Kambodže jsou v hlavním městě Phnompenh a v Siem Reap (poblíž Angkor Vatu). Z Prahy a okolních letišť neexistuje přímé letecké spojení, nejlepší volbou jsou letenky společností China Southern nebo Cathay s jedním přestupem.

Ubytování

Ubytování v Kambodže je velice levné. Není problém najít ubytování v hostelech za ceny do 100 Kč za noc, sehnat se dají i hostely za 75 Kč! V guesthousech můžete sehnat ubytování za ceny kolem 150 Kč za noc. Pokud vyhledáváte raději luxusnější ubytování, najdete v Kambodže také bohatou nabídku ubytování v hotelech různých kategorií. 3* hotel se dá sehnat i za ceny pod 500 Kč za noc!

Kdy jet Kambodže

Nejlepší období pro cesty na do Kambodže je od listopadu do května. Nejvyšší turistická sezóna je v Kambodže od listopadu do února, v tuto dobu je v zemi příjemné počasí, ceny jsou ale nejvyšší. Období od února do května je teplejší (teploty zejména v Angkoru se běžně pohybují nad 30 °C).

Facebooktwittergoogle_plus
Ohodnoťte tento článek:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

 

Nově také na Facebooku!

Líbí se Vám naše stránky? Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!