Nejlepší hotdog, který ochutnal i Bill Clinton!

Nejznámnější stánek s hotdogy byste v USA hledali marně. Najdete jej totiž v islandském Reykjavíku!

Facebooktwittergoogle_plus
V Bæjarins beztu si můžete dát nejlepší hotdog (foto: Bæjarins beztu pylsur)

Zastávky ve stánku Bæjarins Beztu u přístavu rozhodně nebudete litovat (foto: Bæjarins Beztu Pylsur)

 

Pokud se chystáte na Island, všudypřítomným hotdogům se asi nevyhnete. Pylsa, jak islanďané párek v rohlíku nazývají, je někdy s trochou nadsázky označována jako islandské národní jídlo. Populární hotdogy koupíte na Islandu v každém městě nebo vesnici a dokonce i na každé benzinové stanici. Mezi všemi stánky s pylsou je ale jeden zcela výjimečný.

Hotdog, který ochutnal i Bill Clinton

Bæjarins beztu pylsur, v češtině “nejlepší hotdog ve městě” je bezesporu nejznámnějším islandským stánek s tímto rychlým občerstvením. Byl založen už v roce 1937 v Reykjavíku, tehdy stál na ulici Austurstræti v centru města. V 60. letech se pak stánek přestěhoval naproti koncertní hale Harpa na ulici Tryggvagata. Na stejném místě pak stojí i dnes. Guðrún Kristmundsdóttir, vnučka zakladatele a současná majitelka stánků sebevědomě tvrdí, že její hotdogy jedla většina islanďanů. A možná má pravdu. Před stánkem uvidíte téměř vždy dlouhou řadu lidí čekajících na skvělou pylsu.

Maria Einarsdottir v roce 2004 připravila pylsu Billu Clintonovi (foto: Bæjarins Beztu Pylsur)

Maria Einarsdottir v roce 2004 připravila pylsu Billu Clintonovi (foto: Bæjarins Beztu Pylsur)

V roce 2004 navštívil stánek dokonce bývalý prezident USA Bill Clinton. Maria Einarsdottir ho tehdy spatřila jak prochází okolo a nalákala ho na “nejlepší hotdog na světě”. Díky Clintonově návštěvě se popularita Bæjarins beztu rozšířila i mimo Island. V srpnu 2006 britské noviny The Guardian označily Bæjarins beztu jako nejlepší stánek s hot dogem v Evropě. Dnes je jeho návštěva doporučována většinou turistických průvodců, skvělé recenze má stánek i na serveru TripAdvisor.

Eina með öllu!

Pokud se chystáte do Reykjavíku, určitě byste měli hotdog v Bæjarins Beztu vyzkoušet. Na přání “eina með öllu“, neboli “jeden párek se vším” vám obsluha připraví vynikající párek z jehněčího masa v měkké housce podávaný s kečupem, sladkou hořčicí, smaženou a syrovou cibulkou a se speciální nasládlou remuládou podobnou majonéze. K pylse, která stojí 450 islandských korun (přibližně 100 Kč) si můžete objednat také Coca Colu. Tato kombinace je mezi islanďany snad nejoblíbenější.

 

Stránky Bæjarins Beztu Pylsur


Facebooktwittergoogle_plus
Ohodnoťte tento článek:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

 

Nově také na Facebooku!

Líbí se Vám naše stránky? Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!