Nejlepší pozorování velryb hledejte na severu Islandu

Malé městečko Húsavík na severu Islandu je právem nazýváno hlavním evropským městem pozorování velryb.

Facebooktwittergoogle_plus
Húsavík je jedním z nejkrásnějších měst na Islandu. (foto: Cestovatelskenoviny.cz)

Húsavík je jedním z nejkrásnějších měst na Islandu. (foto: Cestovatelskenoviny.cz)

 

Húsavík, který se nachází v zálivu Skjálfandi Flói na severu Islandu (asi 95 km od největšího severského města Akureyri), je nejen nejlepším místem pro pozorování velryb na Islandu, patří dokonce k nejlepším místům na celém světě. V rámci Islandu jde o místo z nejvyšší pravděpodobností spatření velryby. I díky tomu sem každoročně míří spousty milovníků těchto nádherných mořských savců.

Keporkak a plejtváci

V islandských vodách bylo doposud pozorováno celkem 23 druhů velryb. V zálivu u města Húsavík se nejčastěji vyskytují hlavně tři druhy velryb – keporkak (Humpback whale), plejtvák malý (Minke whale) a plejtvák obrovský (Blue whale).

Pro své zvídavé a hravé chování je mezi turisty nejvíce oblíben keporkak, který dosahuje délky zhruba 14 – 15 metrů a váhy přibližně 25 tun. Velmi často lze spatřit plejtváka malého, nejmenšího zástupce této trojice, který dosahuje délky “pouze” okolo 8 metrů a váhy 5 – 8 tun.  Největším návštěvníkem zálivu je plejtvák obrovský, někdy též nazývaný Modrá velryba. S délkou dosahující až 30 metrů a váhou přes 200 tun jde z hlediska hmotnosti o největšího tvora, jaký kdy žil na naší planetě.


S kým se v Húsavíku vydat na moře

Nejen výlety za pozorováním velryb, ale i další tematické plavby nabízejí v Húsavíku tři společnosti.

Gentle Giants je společnost se 150letou rodinnou tradicí. Zájemcům nabízí přibližně tříhodinovou plavbu s průměrnou úspěšností spatření velryby 97 % – 99 %. Cena výletu je 56 eur pro dospělé a 24 eur pro děti do 16 let. Děti do sedmi let mají výlet zdarma. Společnost provozuje výlety od 1. dubna do 31. října minimálně 2 x denně (9.45 a 13.15), v červenci a srpnu pak dokonce až 7 x denně (kompletní přehled odjezdů)!

North Sailing je společnost založená v roce 1995. Nabízí tříhodinovou plavbu dřevěnými loděmi. Cena výletu je 58 eur pro dospělé a 29 eur pro děti do 15 let. Děti do 7 let mají plavbu zdarma. Společnost provozuje výlety od 25. března do 30. listopadu minimálně 1 x denně (10.00 nebo 11.00), v červenci a srpnu pak dokonce až 12 x denně (kompletní přehled odjezdů)!

Salka Whale Watching byla založena v roce 1997 a nabízí tříhodinovou plavbu. Společnost provozuje výlety od 1. června do 31. srpna minimálně 2 x denně (13.00 a 16.30), v červnu a červenci pak 3 x denně (kompletní přehled odjezdů)!

Všechny tři společnosti na cestu zajistí teplé overaly, společnosti Gentle Giants a North Sailing nabízí také malé občerstvení, většinou horkou čokoládu a sladké pečivo. Lístky na výlety společností Gentle Giants a North Sailing můžete zakoupit přímo v přístavu, společnost Salka prodává lístky ve vlastní kavárně na hlavní třídě.

Velryby můžete pozorovat z původní dřevěné lodě (foto: qiv, CC BY-SA 2.0)

Velryby můžete pozorovat z původní dřevěné lodě (foto: qiv, CC BY-SA 2.0)

 

Muzeum velryb

Jen pár kroků od přístavu v Húsavíku najdete jedno z mála muzeí na světě věnovaných pouze velrybám. Místní Whale Museum založil v roce 1997 Ásbjörn Björgvinsson. Původně šlo pouze o malou výstavu v rámci místního hotelu, v roce 2004 bylo muzeum přemístěno do současných prostor.

V muzeu je možné obdivovat 10 různých koster velryb, sledovat tematické dokumentární filmy a pro děti je připraven speciální koutek ve stylu žluté ponorky. Mezi nejzajímavější exponáty muzea patří kostra narvala s jeho typickým rohem nebo kost z čelisti vorvaně obrovského, která dosahuje velikosti automobilu.

Muzeum je otevřeno v červnu – srpnu od 8.30 do 18.30, v dubnu, květnu a v září od 9.00 do 16.00 a v ostatní měsíce od 10.00 do 15.30, avšak pouze v pracovní dny. Vstupné do muzea je 1 400 ISK pro dospělé, 1 000 ISK pro seniory a studenty a 500 ISK pro děti od 10 do 15 let. Ve vstupním prostoru muzea sídlí také místní informační centrum. Turistům je zde k dispozici WiFi, počítače s připojením k internetu, aktuální předpověď počasí, spousty užitečných map a také obchod se suvenýry.

Facebooktwittergoogle_plus
Ohodnoťte tento článek:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

 

Nově také na Facebooku!

Líbí se Vám naše stránky? Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!