Sixtinská kaple má nové LED osvětlení

Vatikán nechal nainstalovat do Sixtinské kaple úplně nový revoluční osvětlovací systém se 7 000 LED diodami.

Facebooktwittergoogle_plus
Sixtinskou kapli nově osvětluje 7 000 diod. (foto: Colin Tsoi, CC BY-ND 2.0)

Sixtinskou kapli nově osvětluje 7 000 diod. (foto: Colin Tsoi, CC BY-ND 2.0)

 

Nové osvětlení bylo připraveno na míru Sixtinské kapli. Světelné spektrum diod je navrženo přesně tak, aby co nejlépe vykreslovalo původní barvy tak, jak je Michelangelo zamýšlel zobrazit. “Každou LED diodu je možné nastavit na rozdílnou barvu. Spolu s kurátory Vatikánského muzea jsme v kapli strávili dlouhé noci zkoušením různých kombinací červeného, modrého a bílého světla,” řekl Marco Frascarolo, pracovník společnosti Fabertechnica, která osvětlení dodala. “Nové osvětlení přináší návštěvníkům ještě lepší zážitek z fresek, nasvěcuje totiž i některé dosud přehlížené části,” dodává Frascarolo.

Společně s novým osvětlením byl v kapli instalován i nový ventilační systém od firmy Carrier. Ten používá sedmdesát čidel ve zdech a tři kamery, které monitorují počet návštěvníků v kapli a podle toho regulují teplotu a vlhkost. Starý ventilační systém, který byl nainstalován před 20 lety, byl schopen regulovat vzduch pouze při 700 návštěvnících najednou, zatímco nový systém umožní regulovat podmínky prostředí za přítomnosti až 2 000 návštěvníků, aniž by došlo k poškození fresek. V souvislosti s novými úpravami se začalo mluvit také o možnosti omezení denního počtu návštěvníků Sixtinské kaple.

Velká renovace kaple trvala tři roky a byla dokončena k příležitosti 450. výročí úmrtí mistra Michelangela (1475 – 1564). Celková investice do nového osvětlovacího a ventilačního systému dosáhla více než 3 milionů dolarů. Evropská unie poskytla z této částky 870 000 eur, zbytek byl financován Vatikánem.

 

Zdroj: Vatikán

Facebooktwittergoogle_plus
Ohodnoťte tento článek:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

 

Nově také na Facebooku!

Líbí se Vám naše stránky? Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!