TOP 5 věcí, které nesmíte v Gruzii vynechat!

Chystáte se na dovolenou do Gruzie? Poradíme vám, co byste rozhodně neměli vynechat!

Facebooktwittergoogle_plus
Gruzie je velice levnou a přitom neobyčejně zajímavou destinací (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

Gruzie je neobyčejně zajímavou a přitom velmi levnou destinací (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

 

1. Svanetie

Pastevecké přístřešky poblíž vesnice Mestia (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

Pastevecké přístřešky poblíž vesnice Mestia (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

Horská oblast na severozápadě Gruzie vám doslova vezme dech. Krásná podkavkazská krajina s vysokými, ostrými vrcholky v pozadí a typickými kamennými obrannými věžemi nabízí skvělé možnosti nejen pro milovníky horské turistiky. Ubytujte se v místní rodině, vychutnejte si vynikající domácí jídlo a na trhu si kupte slavnou svanetskou sůl!

 

2. Kutaisi a okolí

Katedrála Bagrati leží asi půl hodiny pěšky od centra města (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

Katedrála Bagrati leží asi půl hodiny pěšky od centra města (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

Hlavní město západní Gruzie a výchozí bod pro většinu “baťůžkářů” má své kouzlo. Okolí Kutaisi navíc nabízí množství zajímavých výletů. Zajeďte si na prohlídku krásného středověkého klášterního komplexu Gelati (založen v roce 1106), udělejte si procházku ke katedrále Bagrati, nebo se vydejte na výlet do působivých Prométheových jeskyní plných barev. Vynechat byste rozhodně neměli také místní tržiště!

 

3. Jeskynní město Vardzia

Jeskynní město Vardzia (autor: Cestovatelskénoviny.cz)

Jeskynní město Vardzia (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

Fascinující jeskynní město Vardzia bylo postaveno už ve 12. století. Král Giorgi III. jej vystavěl jako obranu proti Peršanům a Turkům. V centru celého komplexu je kostel Nanebevzetí s krásnými středověkými freskami.

 

4. Tbilisi

Dřevěné balkóny Starého města (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

Dřevěné balkóny Starého města (foto: Cestovatelskénoviny.cz)

Hlavní město Gruzie nabízí fascinující kontrast mezi krásnými historickými budovami Starého města a moderní architekturou. Tbilisi je metropolitní město pulzující nejen nočním životem. Zajděte si na procházku úzkými uličkami k pevnosti Narikala nebo do parku Mtatsminda a večer si odpočiňte ve vyhlášených sirných lázních, které můžete mít pouze pro sebe.

 

5. Jídlo a pití

Vynikající gruzínské pečivo chačapuri (foto: kosmopolitin)

Vynikající gruzínské pečivo chačapuri (foto: kosmopolitin)

Gruzie je proslavená svým vynikajícím jídlem, které koupíte doslova na každém rohu. Vyzkoušejte typické knedlíčky khinkali plněné mletým masem, sýrový chléb chačapuri nebo spousty různých druhů plněného pečiva ghvezeli. Skvělé jídlo zapijte vyhlášeným gruzínským vínem a jako digestiv si dejte skleničku vinné pálenky chacha.

 


 

 

Praktické informace

Víza

Od června 2015 mohou občané ČR vstupovat a pobývat na území Gruzie bez víza po celý jeden rok.

 

Doprava

Z Prahy neexistuje přímé letecké spojení do Gruzie. S přestupem v Kyjevě nebo v Istanbulu létají do Tbilisi například Ukraine Airlines nebo Turkish Airlines. Ceny letenek se pohybují kolem 6 000 Kč.

Mnohem levnější variantou jsou pak přímé letecké spoje nízkonákladových linek z Polska a Maďarska. Společnost Wizz Air létá do gruzínského města Kutaisi z Budapešti, Katovic a Berlína několikrát týdně. Letenky se většinou pohybují podle období od 3 000 do 5 000 Kč. Není ale problém narazit na poměrně časté akční nabídky letenek do Gruzie, kdy lze sehnat zpáteční letenky do Kutaisi i pod 2 000 Kč.

Po Gruzii je nejjednodušší cestovat takzvanými maršrutkami, starými mikrobusy. Ty jezdí téměř všude a jsou levné. Kromě mikrobusů lze též využít vlaky.

 

Ubytování

Ubytování v Gruzii je na české poměry levné. Ve větších městech je dostatek hostelů, ve kterých se dá ubytovat i za ceny kolem 120 Kč za noc. V menších městech pak není problém sehnat ubytování v domácnostech. V turisticky navštěvovaných místech většinou čekají místní ženy na autobusových stanicích a nabízí turistům ubytování v soukromí. Ceny jsou vyšší než v hostelech, s rodinou se dá domluvit také na domácí stravě. To doporučujeme zejména v horských oblastech, například ve Svanetii.

V Gruzii je také bohatá nabídka ubytování v hotelech různých kategorií.

 

Nejlepší období

Nejlepším obdobím pro cesty do Gruzie je červen. V této době je v horách i ve městech poměrně příjemné počasí a turistická sezóna ještě není v plném proudu. V červenci a v srpnu mohou být zejména ve městech velká horka, od září se pak na horách začíná rychle ochlazovat.

 

 

Facebooktwittergoogle_plus
Ohodnoťte tento článek:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

 

Nově také na Facebooku!

Líbí se Vám naše stránky? Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!