V Gibraltaru byly objeveny neandertálské malby

Před nedávnem objevené jeskynní malby v Gibraltaru by mohly být důkazem existence umění u člověka neandertálského.

Facebooktwittergoogle_plus

 

Na začátku září objevil tým vědců v Gorhamově jeskyni v Gibraltaru sérii čar připomínající mřížku. Vědci se domnívají, že tyto skalní rytiny pochází z doby člověka neandertálského, předchůdce Homo sapiens. Mělo by tak podle nich jít o první důkaz toho, že neandertálci byli schopni abstraktního myšlení a cíleného umění. Doposud byla tato schopnost přisuzována pouze Homo sapiens jako nejvyššímu vývojovému stadiu.

Objevené skalní rytiny se nachází asi 40 cm nad úrovní podlahy jeskyně na dobře přístupném místě. Sestávají z 8 hluboce vyrytých čar ve tvaru připomínajícím mřížku pro hru piškvorky. Celková plocha maleb je přibližně 300 cm 2. Podle vědců bylo k vytvoření této rytiny zapotřebí 188 – 315 seků a šlo o cílenou práci, která byla díky své velikosti a poloze viditelná nejen jejímu autorovi ale i všem ostatním v jeskyni.

Jeskyně Gibraltaru byly posledním místem výskytu člověka Neandrtálského. (autor: Chris&Steve, CC BY-SA 2.0)

Jeskyně Gibraltaru byly posledním místem výskytu člověka neandertálského. (autor: Chris&Steve, CC BY-SA 2.0)

 

Člověk neandertálský je předvěká forma člověka řazená před druh Homo sapiens. Jeho rozšíření se datuje zhruba od 130 000 let do 30 000 let. Jeho název je odvozen od údolí Neandertal (nedaleko Düsseldorfu) kde byly nalezeny jedny z prvních kosterních pozůstatků. Úplně první lebky neandertálců byly objeveny v letech 1829 v belgické lokalitě Engis a 1848 ve Forbesově lomu právě v Gibraltaru.

 

Zdroj: Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America

Facebooktwittergoogle_plus
Ohodnoťte tento článek:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

 

Nově také na Facebooku!

Líbí se Vám naše stránky? Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!