V Tibetu otevřeli největší KFC na světě

Otevření prvního mezinárodního řetězce s občerstvením v Tibetu vyvolalo vlnu kritiky.

Facebooktwittergoogle_plus
Ulice s obchody v tibetském městě Lhasa (autor: archer10 (Dennis))

Ulice s obchody v tibetském městě Lhasa (autor: archer10 (Dennis))

 

Společnost Yum!, americký provozovatel řetězců KFC s rychlým občerstvením, otevřela minulý týden v úterý první restauraci KFC v Tibetu. Nově otevřené KFC je umístěno v obchodním centru Shenli Shidai v tibetském hlavní městě Lhasa.

Nová restaurace v tibetské Lhase je nejen první pobočkou západních řetězců s rychlým občerstvením v této zemi, ale s 500 m2 také největší restaurací KFC na celém světě! Manažer restaurace Yu Zhengqing očekává, že nový fast-food denně obslouží až 1 000 zákazníků.

Společnost také uvedla, že zásobování tibetské pobočky bude složitější, téměř vše včetně mražených kuřat je potřeba do Lhasy dovážet. I díky tomu menu s kuřecím sendvičem, hranolky a Coca Colou stojí přibližně 150 Kč a je tak zhruba o 35 Kč dražší, než v Číně.

Otevření provázely protesty mezinárodních organizací, zejména organizace Free Tibet, která se snaží dosáhnout osvobození Tibetu od okupace Čínou.

 

K otevření KFC se vyjádřil i sám Dalajláma

Americká společnost Yum!, která provozuje restaurace KFC, Pizza Hut a také Taco Bell plánovala v Tibetu otevřít první KFC už v roce 2004. Své plány však nakonec nerealizovala, restauraci v Tibetu tehdy vyhodnotila jako ekonomicky nevýhodnou. K plánu otevřít KFC v Tibetu se tehdy kriticky vyjádřil dokonce 14. tibetský dalajláma, který v otevřeném dopise kritizoval praktiky při zabíjení zvířat, kterými KFC zásobuje své restaurace. Vyjádřil se také k tomu, že konzumace kuřat odporuje tradičním hodnotám tibetského národa a je důsledkem čínské okupace.

 

KFC se v Číně daří

První “restaurace” KFC byla v Číně otevřena v roce 1987. Dnes společnost Yum! v Číne provozuje více než 5 000 poboček KFC a přibližně 1 600 poboček Pizza Hut a to ve více než 1 100 městech. Čína je mimo USA pro společnost Yum! nejrychleji rostoucím trhem.

 

Tibet je od roku 1950, kdy byl prakticky nezávislým státem, součástí Čínské lidové republiky. V říjnu roku 1950 obsadily čínské jednotky násilně území Tibetu a začala tak čínská okupace tibetského území, která trvá dodnes. V roce 1959 byl nucen uprchnout duchovní vůdce Tibetu, Jeho Svatost 14. dalajláma, do indického města Dharamsala.

Čína po roce 1966 pod záminkou kulturní revoluce vystupňovala represe v zemi. Číňané ničili buddhistické kláštery, cenné knihy a Čína začala s programem systematického osidlování Tibetu čínskými rodinami. Tím postupně dochází k degradaci původní tibetské kultury.

Facebooktwittergoogle_plus
Ohodnoťte tento článek:
1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd
Loading...

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

 

Nově také na Facebooku!

Líbí se Vám naše stránky? Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!